ЛЕКЦІЯ 8. ЗАГАЛЬНООБОВ’ЯЗКОВЕ ДЕРЖАВНЕ СОЦІАЛЬНЕ СТРАХУВАННЯ (ЄСВ)

ЛЕКЦІЯ 8. ЗАГАЛЬНООБОВ’ЯЗКОВЕ ДЕРЖАВНЕ СОЦІАЛЬНЕ СТРАХУВАННЯ (ЄСВ) 
8.1. Система загальнодержавного соціального страхування в Україні.
8.2. Платники ЄСВ. Ставка ЄСВ. Визначення сум обов’язкових відрахувань.

8.1 Система загальнодержавного соціального страхування в Україні 

   Завдяки соціальному страхуванню суспільство вирішує наступні завдання: 
- формує грошові фонди, з яких фінансуються витрати, що пов’язані з утриманням непрацездатних осіб; 
- забезпечує необхідну кількість і структуру відтворення трудових ресурсів; 
- скорочує розриви в рівні матеріального забезпечення працюючого та непрацюючого населення; 
- досягає підвищення життєвого рівня соціальних груп населення, що не беруть участі в трудовому процесі. 
   Наразі в Україні діють чотири цільових позабюджетних фонди, до яких роботодавці та робітники перераховують страхові внески. Діє класичний ланцюг: страхувальник (роботодавець) – страховик (фонд) – застрахована особа (працівник). 
  Формування сучасної системи соціального страхування включає створення державних позабюджетних фондів страхування від найважливіших соціальних ризиків. В Україні залежно від страхового випадку законом передбачені такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування: пенсійне страхування; страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими з похованням; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття. 
  Організаційно-адміністративне забезпечення такої діяльності (за винятком медичного страхування) на підставі профільних законів здійснюється відповідними фондами, а саме: 
- Пенсійний фонд України; 
- Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності; 
- Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України; 
- Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. 
   Страхові фонди є суб‘єктами господарювання, діяльність яких не спрямована на одержання прибутку.
 На сьогоднішній день роботодавець сплачує єдиний соціальний внесок (ЄСВ), адмініструванням якого займається органи фіскальної служби, яка перераховує отримані внески до Пенсійного фонду України, а останній перерозподіляє його між іншими фондами в розмірі визначених відсотків. 
  Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. 

8.2 Платники ЄСВ. Ставка ЄСВ. Визначення сум обов’язкових відрахувань із заробітної плати 

   Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) сплачується у відповідності до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування». 
   Платниками єдиного соціального внеску є (ст. 4 ЗУ): 
- роботодавець – підприємства, установи, організації, які мають незалежний юридичний статус; 
- фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю; 
- фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування (єдиний податок); 
   Особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. 
    Ставка єдиного соціального внеску для роботодавців 22%. 
  Нарахування ЄСВ для роботодавців здійснюється на фонд оплати праці, який включає основну та додаткову заробітну плату, премії та компенсаційні виплати. Сума нарахованого ЄСВ для роботодавця відноситься на витрати підприємства. 
  ЄСВ нараховується лише в межах максимальної бази нарахування. Якщо сума заробітної плати перевищує цю суму, то ЄСВ платимо лише з максимальної бази. З 1.01.2018 ця сума складає 15 розмірів мінімальної зарплати. 
  В тому випадку, якщо база нарахування ЄСВ меншою ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ розраховуватиметься із розміру мінімальної заробітної плати. 
Методика розрахунку єдиного соціального внеску для роботодавців: ЄСВ = Місячний фонд оплати праці на підприємстві*0,22 
Виплати на які не нараховується ЄСВ 
1) Соціальні допомоги та виплати, встановлені колективним договором (працівникам, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на народження дитини, сім'ям з неповнолітніми дітьми тощо). 
2) Одноразова допомога працівникам, які виходять на пенсію згідно із законодавством та колективними договорами (включаючи грошову допомогу державним службовцям та науковим (науково-педагогічним) працівникам), військовослужбовцям при звільненні з військової служби. 
3) Витрати на відрядження, а саме: добові (у повному обсязі), вартість проїзду, витрати на наймання житлового приміщення. 
4) Компенсація моральної шкоди працівникам, що виплачується за рішенням суду. 
5) Довічна плата за звання дійсного члена та члена-кореспондента академії наук. 

Завдання для самостійного вивчення 

1. Розрахунок суми єдиного соціального внеску.

Рекомендована література 

1. Закон України «Про Державний бюджет України на 2018 рік». N 2246-19. Відомості Верховної Ради України. – К. : редакція від 07.12.2017 року. URL : www.rada.gov.ua 
2. Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні»: документ 1797-19 редакція від 15.01.2017 року. URL : www.rada.gov.ua. 
3.Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування».: документ 2464-17. Редакція від 01.01.2018 року. URL : www.rada.gov.ua 
4. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»: документ від 3.10. 2017 року № 2148-VІІІ. URL : www.rada.gov.ua

Немає коментарів:

Дописати коментар