ЛЕКЦІЯ 4. ПОДАТОК НА ПРИБУТОК

ЛЕКЦІЯ 4. ПОДАТОК НА ПРИБУТОК 
4.1. Амортизація основних засобів з метою визначення розміру податку на прибуток.
4.2. Пільги щодо сплати податку на прибуток.
4.3. Розрахунок суми податку на прибуток. Податковий період.

4.1 Амортизація основних засобів з метою визначення розміру податку на прибуток 

   Основні засоби – це матеріальні активи, що призначені для використання платником податків у господарській діяльності, мають термін служби більше одного року і переносять свою вартість на вартість готової продукції на протязі декількох виробничих періодів.                 
Амортизації підлягають:
1) Витрати на придбання основних засобів нематеріальних активів та довгострокових біологічних активів; 
2) Витрати на самостійне виготовлення основних засобів для їх використання у господарській діяльності; 
3) Витрати на проведення ремонту та реконструкції основних засобів; 
4) Витрати на капітальне поліпшення землі, не пов’язане з будівництвом. 
     Не підлягають амортизації та проводяться за рахунок відповідних джерел фінансування (ст. 138.3.2): 
1) вартість гудвілу; 
2) витрати на придбання/самостійне виготовлення та ремонт, а також на реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих основних засобів. 
  Термін «невиробничі основні засоби» означає основні засоби, які не використовуються в господарській діяльності платника податку.
   Мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів використовуються з урахуванням наступного. 
  У разі коли строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів в бухгалтерському обліку менше ніж мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів, то для розрахунку амортизації використовуються строки, встановлені в податковому законодавстві. 
  У разі коли строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів в бухгалтерському обліку дорівнюють або є більшими, ніж в полатковому обліку, то для розрахунку амортизації використовуються строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів, встановлені в бухгалтерському обліку. 
     Нарахування амортизації здійснюється окремо по кожному об’єкту. 
 Якщо відповідно до правовстановлюючого документа строк дії права користування нематеріального активу не встановлено, такий строк корисного використання визначається платником податку самостійно, але не може становити менше двох та більше 10 років.
Амортизація основних засобів нараховується із застосуванням наступних методів: 
1) прямолінійного; 
2) зменшення залишкової вартості; 
3) прискореного зменшення залишкової вартості; 
4) кумулятивного; 
5) виробничого. 
   Основні засоби зараховуються на баланс за первісною вартістю на яку в разі відсутності ліквідаційної вартості починає нараховуватися амортизація. 
   Первісна вартість об’єктів основних засобів включає: 
1) вартість придбання об’єкту та будівельно-монтажних робіт; 
2) реєстраційні збори, державне мито; 
3) сума непрямих податків, що не відшкодуються платнику; 
4) витрати на страхування ризиків доставки основних засобів; 
5) витрати на транспортування; 
6) інші витрати пов’язані з доведенням основних засобів до стану придатного для використання.

4.2 Пільги щодо сплати податку на прибуток 

   Від податку на прибуток звільняються (ст. 142): 
 Звільняється від оподаткування прибуток підприємств та організацій, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх повною власністю, отриманий від продажу (постачання) товарів, виконання робіт і надання послуг, крім підакцизних товарів, послуг із поставки підакцизних товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку здійснювати постачання товарів від імені та за дорученням іншої особи без передачі права власності на такі товари, де протягом попереднього звітного (податкового) періоду кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить не менш як 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці. 
  Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявності дозволу на право користування такою пільгою, який видається уповноваженим органом відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». 
   У разі порушення вимог щодо цільового використання вивільнених від оподаткування коштів платник податку зобов’язаний збільшити податкові зобов’язання з цього податку за результатами податкового періоду, на який припадає таке порушення, а також сплатити пеню, нараховану відповідно до цього Кодексу. 
 З першого січня з’явився список тих, хто може не сплачувати податок на прибуток підприємств 2017. Нововведення, котрі стосуються приведеного списку, діятимуть протягом наступних чотирьох років. До таких організацій відносяться: 
- підприємства та організації, які створені не раніше початку 2017 року; 
- платники податку, сумарний дохід яких не перевищив 9 мільйонів гривень за останні 3 роки (при умові, що середня чисельність працівників коливається в межах від 5 до 20 осіб); 
- платники, що раніше знаходились на загальній системі оподаткування (сплачували єдиний податок), загальний дохід котрих не перевищив суму в три мільйони гривень за останній рік. При цьому чисельність працівників складала не менше 5 та не більше 50 чоловік; 
- на звільнення від сплати можуть розраховувати й колишні платники єдиного податку при дотриманні вищеназваних умов. Виключенням є платники дивідендів. У разі сплати таких нарахувань, платник повинен нарахувати авансовий внесок та сплатити прибуток з відрахувань у розмірі 18%. 
  Також існують категорії, які не зможуть отримати звільнення від сплати податку. До таких відносять: 
- суб’єкти господарювання, що будь-яким чином створені у поточному році; 
- суб’єкти, що ведуть один із наступних видів діяльності: виробництво та реалізація підакцизних, паливно-мастильних товарів, а також дорогоцінних металів та каміння. Не підлягають звільненню від податку також сфери розваг, фінансової та страхової діяльності, діяльності з обміну та продажу іноземної валюти та ін.

4.3 Розрахунок суми податку на прибуток. 

   Ставка податку на прибуток у 2018 році становить 18 %. 
  Таким чином, у відповідності до попередніх пунктів можна визначити об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств, тобто оподаткований прибуток. 
 Сума прибутку з якого сплачується даний податок розраховується за формулою:      Оподаткований прибуток = Фінансовий результат до оподаткування визначений за правилами бухгалтерського обліку +(-) податкові різниці 
  Сума податку на прибуток, яку необхідно сплатити у бюджет у даному звітному періоді буде дорівнювати: 
Оподаткований прибуток * 0,18 

Завдання для самостійного вивчення 

1. Розв’язання задач з теми податок на прибуток. 

Рекомендована література 

1. Податковий кодекс України. Відомості Верховної Ради України.: документ 2755-17, редакція від 01.01.2018 року. URL : www.rada.gov.ua 
2. Закон України «Про Державний бюджет України на 2018 рік». N 2246-19. Відомості Верховної Ради України. – К. : редакція від 07.12.2017 року. URL : www.rada.gov.ua 
3. Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» документ 1797-19 редакція від 15.01.2017 року. URL : www.rada.gov.ua. 
4. Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» : документ 1166-18. Редакція від 11.10.2017 року. URL : www.rada.gov.ua

Немає коментарів:

Дописати коментар