ЛЕКЦІЯ 16. ЕКОЛОГІЧНИЙ ПОДАТОК

ЛЕКЦІЯ 16. ЕКОЛОГІЧНИЙ ПОДАТОК 
16.1. Платники екологічного податку, об’єкт оподаткування, ставка податку.
16.2. Порядок подання податкової звітності та сплати екологічного податку.

16.1 Платники екологічного податку, об’єкт оподаткування, ставка податку 

 Платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу здійснюються: викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях; утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк (ст. 240).
   Об'єктом та базою оподаткування є: обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, у водні об'єкти; обсяги та види (класи) розміщених відходів, крім обсягів та видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання; обсяги електричної енергії, виробленої експлуатуючими організаціями ядерних установок (атомних електростанцій) (ст. 242). 
  Ставки екологічного податку встановлені в статтях 243 – 248 ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році». 
  Суми податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення обчислюються за формулою (ст. 249.3 ПКУ): 
Пвс = (Мі ∗ Нпі)
де: 
Мі – фактичний обсяг викиду і-тої забруднюючої речовини в тоннах (т); 
Нпі – ставки податку в поточному році за тонну і-тої забруднюючої речовини у гривнях з копійками. 
 Суми податку, який справляється за скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, обчислюються платниками самостійно щокварталу за формулою (ст. 249. 5 ПКУ): 
Пс = (Млі ∗ Нпі ∗ Кос)
де: 
Млі – обсяг скиду і-тої забруднюючої речовини в тоннах (т); 
Нпі – ставки податку в поточному році за тонну і-того виду забруднюючої речовини у гривнях з копійками; 
Кос - коефіцієнт, що дорівнює 1,5 і застосовується у разі скидання забруднюючих речовин у ставки і озера (в іншому випадку коефіцієнт дорівнює 1). 
 Суми податку, який справляється за розміщення відходів обчислюються платниками самостійно щокварталу за формулою (ст. 249.6 ПКУ): 
Прв = (Нпі ∗ Млі ∗ Кт ∗ Ко)
де: 
Нпі – ставки податку в поточному році за тонну і-того виду відходів у гривнях з копійками; 
Млі – обсяг відходів і-того виду в тоннах (т); 
Кт – коригуючий коефіцієнт, який враховує розташування місця розміщення відходів (ст. 246.5); 
Ко – коригуючий коефіцієнт, що дорівнює 3 і застосовується у разі розміщення відходів на звалищах, які не забезпечують повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об'єктів.

16.2 Порядок подання податкової звітності та сплати екологічного податку 

  Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу. 
  Платники податку та податкові агенти складають податкові декларації та подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації. 
 Якщо місце подання податкових декларацій не збігається з місцем перебування на податковому обліку підприємства, установи, організації, громадянина - суб'єкта підприємницької діяльності, яким в установленому порядку видано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, спеціальне водокористування та розміщення відходів, до контролюючого органу, в якому таке підприємство, установа, організація або громадянин - суб'єкт підприємницької діяльності перебуває на обліку, подаються протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) періоду, копії відповідних податкових декларацій. 
  Якщо платник податку з початку звітного року не планує здійснення викидів, скидів забруднюючих речовин, розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів протягом звітного року, то такий платник податку повинен повідомити про це відповідний контролюючий орган за місцем розташування джерел забруднення та скласти заяву про відсутність у нього у звітному році об'єкта обчислення екологічного податку. В іншому разі платник податку зобов'язаний подавати податкові декларації. 

Завдання для самостійного вивчення 

1. Аналіз надходжень від екологічного податку. 

Рекомендована література 

1. Податковий кодекс України. Відомості Верховної Ради України. : документ 2755-17, редакція від 01.01.2018 року. URL : www.rada.gov.ua 
2. Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» : документ 1797-19 редакція від 15.01.2017 року. URL : www.rada.gov.ua. 
3. Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» : документ 1166-18. Редакція від 11.10.2017 року. URL : www.rada.gov.ua

Немає коментарів:

Дописати коментар